Przejdź do treści
Strona główna » ARCHEOLOGIA MEDIÓW?

ARCHEOLOGIA MEDIÓW?

Czym jest i co nam daje archeologia mediów?

Jak wyglądały i działały na nas dawne media? Ile z nich przetrwało? O ilu z nich zapomnieliśmy? Jak za ich pomocą bawiliśmy się, porozumiewaliśmy, komunikowaliśmy?

Archeologia mediów to dziedzina, która bada dawne technologie rozrywki i komunikacji – ruchome obrazy, odtwarzane dźwięki, mechaniczne gry i inne atrakcje. Podobnie jak archeolodzy odkrywają ślady dawnych cywilizacji, tak archeolodzy mediów przyglądają się starym animacjom, fotografiom i urządzeniom, aby zrozumieć, jak przed erą komputerów oraz smartfonów ludzie bawili się, porozumiewali, zdobywali informacje.

Dzisiejsze zrozumienie technologii pozwala lepiej pojąć, jak działały pierwsze media i co w nich przyciągało odbiorców. Dzięki archeologii mediów możemy odkryć jak dawniej przekazywano „wieści ze świata” bez telewizora i internetu, jak tworzono rozrywkę, opowiadano historie czy nawet tworzone były pierwsze memy. Świat dawnych obrazów i dźwięków to wyjątkowe okno na przeszłość, pozwalające zajrzeć w codzienność minionych pokoleń. Choć nie możemy cofnąć się w czasie, możemy zobaczyć oraz usłyszeć to, co przykuwało uwagę ludzi wieki temu – i to już naprawdę coś wyjątkowego.